Ramazan ayından kalan bir günlük oruç borcunu, ertesi yılın Ramazan ayına kadar kaza etmeyen kimsenin ne yapması gerekir? ()

Muhammed b. Salih el-Useymin

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymin’in cevapladığı sorunun metni şöyledir: " Ramazan ayından kalan bir günlük oruç borcunu, ertesi yılın Ramazan ayına kadar kaza etmeyen kimsenin ne yapması gerekir?".

  |

  Ramazan ayından kalan bir günlük oruç borcunu, ertesi yılın Ramazan ayına kadar kaza etmeyen kimsenin ne yapması gerekir?

  ﴿ رجل عليه يوم من رمضان فلم يقضه حتى دخل عليه رمضان الثاني فكيف يصنع؟ ﴾

  ] Türkçe – Turkish – تركي [

  Muhammed b. Salih el-Useymîn

  Terceme : Muhammed Şahin

  Tetkik : Ali Rıza Şahin

  2010 - 1431

  ﴿ رجل عليه يوم من رمضان فلم يقضه حتى دخل عليه رمضان الثاني فكيف يصنع؟ ﴾

  « باللغة التركية »

  محمد بن صالح العثيمين

  ترجمة: محمد مسلم شاهين

  مراجعة: علي رضا شاهين

  2010 - 1431

  Soru:

  Ramazan ayından kalan bir günlük oruç borcunu, ertesi yılın Ramazan ayına kadar kaza etmeyen kimsenin ne yapması gerekir?

  Cevap:

  Bilindiği gibi Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

  ﮋ ﮘ ﮙ ﮚ ﮛ ﮜ ﮝ ﮞ ﮟ ﮠ ﮡ ﮢ ﮣﮤ ﮥ ﮦ ﮧ ﮨ ﮩﮪ ﮫ ﮬ ﮭ ﮮ ﮯ ﮰ ﮱ ﯓ ﯔ ﯕﯖ ﯗ ﯘ ﯙ ﯚ ﯛ ﯜ ﯝ ﯞ ﯟ ﯠ ﯡ ﯢ ﯣ ﯤ ﯥ ﯦ ﯧ ﯨ ﮊ [ سورة البقرة الآية: 185 ]

  "Ramazan ayı, insanlara hak yolu gösteren, doğruyu ve hak ile bâtılın birbirinden ayırt etmenin açık delilleri olarak Kur’anın (kadir gecesinde) indirildiği aydır.O halde sizden kim, Ramazan ayını idrak ederse, onda oruç tutsun.Her kim de onda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin.Allah, sizin için (dîninde) kolaylık ister,zorluk istemez.Bütün bunlar, orucu bir aya tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine, orucun sonunda (Ramazan bayramında tekbir getirip) Allah’ın adını yüceltmeniz, sizi doğru yola iletmesi (ve size kolaylık sağlamasına karşılık Allah’a) şükretmeniz içindir."[1]

  Meşrû bir mazereti sebebiyle oruç tutamayan bu kimsenin, Allah Teâolâ'nın emrini yerine getirmek için o günkü orucu, aynı yıl içerisinde kaza etmesi gerekir.Ertesi yılın Ramazan ayına kadar erteleyemez.

  Çünkü Âişe -Allah ondan râzı olsun- bu konuda şöyle demiştir:

  (( كَانَ يَكُونُ عَلَيَّ الصَّوْمُ مِنْ رَمَضَانَ، فَمَا أَسْتَطِيعُ أَنْ أَقْضِيَهُ إِلَّا فِي شَعْبَانَ.)) [ رواه البخاري ]

  "Bazen üzerimde Ramazan orucundan borç bulunduğu olurdu da ben bu kaza borcumu, ancak Şaban ayında ödemeye gücüm yeterdi."[2]

  Bunun sebebi ise; Âişe'nin -Allah ondan râzı olsun-, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- ile meşgul olmasından dolayıdır.

  Âişe'nin -Allah ondan râzı olsun-:

  "Ben bu kaza borcumu, ancak Şaban ayında ödemeye gücüm yeterdi."

  Sözü, ertesi yıl Ramazan ayı girmeden önce orucun kaza edilmesi gerektiğine bir delildir.

  Fakat ertesi yıl Ramazan ayından sonraya ertelerse, Allah’a istiğfar edip tevbe etmesi, yaptığına pişman olması ve bu günü hemen kaza etmesi gerekir. Çünkü kazanın, ertelemekle vakti geçmez.Ertesi yıl Ramazan ayından sonra bile olsa, bu günü hemen kaza etmesi gerekir.

  Başarı, Allah’tandır.

  & & & & & &

  [1] Bakara Sûresi: 185

  [2] Buhârî; "Oruç kitabı", 'Kaza orucu ne zaman kaza edilir bâbı', hadis no: 1950.