İnsanın bedeninden sadece baş ve el gibi kalan bölümünün üzerine cenaze namazı kılmanın hükmü ()

Muhammed b. Salih el-Useymin

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn’in cevapladığı sorunun metni şöyledir:"Bazen trafik kazalarında,yangınlarda ve depremler-de insanın organları parçalanıyor veya yok oluyor.Bazen de bir el ve kafadan başka bedenden bir şey bulunamıyor. Bu parçalar üzerine cenaze namazı kılınır mı? Bu parçalar yıkanır mı?"

  |

  İnsanın bedeninden sadece baş ve el gibi kalan bölümünün üzerine cenaze namazı kılmanın hükmü

  ] Türkçe – Turkish – تركي [

  Muhammed b. Salih el-Useymîn

  Terceme : Muhammed Şahin

  Tetkik : Ali Rıza Şahin

  2013 - 1434

  حكم الصلاة على أجزاء الإنسان مثل الرأس واليد

  « باللغة التركية »

  محمد بن صالح العثيمين

  ترجمة: محمد مسلم شاهين

  مراجعة: علي رضا شاهين

  2013 - 1434

  Soru:

  Bazen trafik kazalarında,yangınlarda ve depremler-de insanın organları parçalanıyor veya yok oluyor.Bazen de bir el ve kafadan başka bedenden bir şey bulunamıyor.

  Bu parçalar üzerine cenaze namazı kılınır mı? Bu parçalar yıkanır mı?

  Cevap:

  El ve ayak gibi küçük parçalar bulunduğu zaman bu parçaların sahibi için daha önce cenaze namazı kılınmışsa, artık bir daha cenaze namazı kılınmaz.

  Örneğin bir şahsın cenaze namazını kılmış ve ayaksız olarak defnetmiş, sonra da ayağını bulmuş olsak bu da defnedilir, fakat bu parçanın cenaze namazı kılınmaz.Çünkü ölünün üzerine cenaze namazı kılınmıştır.

  Ama ölü için cenaze namazı kılınmamışsa, başı veya ayağı veyahut da eli gibi organlarından sadece biri bulunur ve cesedinin diğer bölümleri bulunamazsa, bulunan parça yıkanıp kefenlendikten sonra üzerine cenaze namazı kılınır, daha sonra defnedilir.