ЗАШТО ИСЛАМ ЗАБРАЊУЈЕ КОНЗУМИРАЊЕ АЛКОХОЛА?
] Српски – Serbian – صربي [
Закир Наик
Превод са енглеског
Сенад Реџеповић
Ревизија и обрада:
Ирфан Клица
Фејзо Радончић
Љубица Јовановић
2015 - 1436
﴿ لماذا حرم الإسلام شرب الخمر؟ ﴾
« باللغة الصربية »
ذاكر عبد الكريم نايك
ترجمة: سناد رجبوفيتش
مراجعة :
عرفان كليتسا
فيزو رادونشيش
ليوبيتسا يوفانوفيتس
2015 - 1436
ЗАБРАНА АЛКОХОЛА
Зашто ислам забрањује конзумирање алкохола?
Алкохол је одувек био извор зла у сваком друштву. Алкохол и даље односи безбројне људске жртве, доноси сиромаштво и невоље милионима људи широм света. Алкохол је кључни проблем са којим се многа друштва суочавају. Статистички подаци о порасту стопе криминала, све већи број менталних болести и милиони разбијених породица широм света неми су сведоци деструктивног деловања алкохола.
ЗАБРАНА АЛКОХОЛА У КУР'АНУ
Часни Кур'ан следећим ајетом (одломком) забрањује конзумирање алкохола:
О верници, вино и коцка и кумири и стрелице за гатање одвратне су ствари, шејтаново (сотонино) дело; зато се тога клоните, да бисте постигли што желите.[1]
ЗАБРАНА АЛКОХОЛА У БИБЛИЈИ
Библија забрањује конзумирање алкохола следећим стиховима:
Вино је подсмевач, жестоко пиће букач, и ко се њима одаје, неће стећи мудрости.[2]
И не опијајте се вином, јер у томе лежи пропаст.[3]
АЛКОХОЛ НАПАДА ЦЕНТАР ЗА КОНТРОЛУ
У људском мозгу постоји центар који је задужен за контролу понашања. Тај центар спречава човека да уради ствари које он, иначе, сматра лошима. На пример, у нормалним околностима, ни један човек се родитељима и старијима не обраћа псовкама и другим ружним речима. Ако човек осети "зов природе", његов центар за контролу му никад неће дозволити да врши нужду пред другим људима, већ ће да употреби тоалет.
Када човек пије алкохол, центар за контролу понашања бива нападнут и ослабљен. Управо је то разлог због којег ћете пијаног човека да нађете да се препушта понашању које је потпуно некарактеристично за њега. На пример, видећете да се пијан човек често обраћа родитељима ружним говором и псовкама, и уопште не схвата да је лоше то што прича. Неки уринирају на јавним местима, неки чак у својој одећи. Не могу ни да причају, нити да ходају како треба. Често се јако рђаво понашају.
СЛУЧАЈЕВИ ПРЕЉУБЕ, СИЛОВАЊА, ИНЦЕСТА И АИДС-А НАЈЧЕШЋЕ СЕ ВЕЖУ ЗА АЛКОХОЛИЧАРЕ
Према Националном Бироу за Истраживање Криминалних Активности (у оквиру судског одела у Сједињеним Америчким Државама), само у 1996. години сваког дана се дешавало у просеку 2.713 случаја силовања. Према статистици, већину случајева силовања су починили људи под утицајем опојних средстава. Исти је случај и код браколомства.
Према статистикама, 8% Американаца почини инцест,[4] другим речима - свака 12. или 13. особа у Америци учествује у инцесту. Скоро сви случајеви инцеста се дешавају када су један или оба учесника у инцесту под деловањем опојних средстава.
СВИ АЛКОХОЛИЧАРИ СУ У ПОЧЕТКУ БИЛИ "УМЕРЕНИ"
Многи се бране аргументима да алкохолна пића пију увек у "умереним количинама". Правдају се тиме да попију само по два-три пића, да имају самоконтролу и никада се не опијају. Истраживања су доказала да је сваки алкохоличар започео "каријеру" као "умерен алкохоличар". Ни један алкохоличар ни пијаница није започео да пије алкохол са намером постанка ноторног пијанца. Ни један "умерени" не може рећи за себе да већ много година пије алкохол у врло малим количинама, да има толику самоконтролу да се никада у животу није напио!
КО СЕ ЈЕДНОМ НАПИЈЕ И УРАДИ НЕШТО СРАМОТНО ТО ЋЕ ГА ПРАТИТИ ДОК ЈЕ ЖИВ
Замислите да споменути "умерени" алкохоличар изгуби самоконтролу само једном у животу и баш тада, у том стању, почини силовање или инцест. Чак и да се касније покаје, нормална особа ће да осећа терет и грижу савест све док је жива. Особа која почини зло, али и њена жртва, осећаће тегобу тога све док су живи.
ЗАБРАНА АЛКОХОЛА У ХАДИСУ
Од Божијег Посланика, Мухаммеда, нека су Божији мир и благослов над њим, се преносе следећи хадиси (цитати):
- У Суннену Ибн Маџџе, трећи том, Књига ствари које опијају, поглавље 30, хадис број 3.371:
,,Алкохол је мајка свих зала и најсрамотније дело."
- У Суннену Ибн Маџџе, трећи том, Књига ствари које опијају, поглавље 30, хадис број 3.392:
"Све што опија у великим количинама; забрањено је и у најмањим количинама."
Ово је доказ против оних који кажу да "који гутљај не шкоди".
- Не само они који пију алкохол већ и они који на било који начин, директно или индиректно, помажу у чињењу овог греха проклети су од Бога.
У Суннену Ибн Маџџе, трећи том, Књига ствари које опијају, поглавље 30, хадис број 3.380 стоји:
Преноси се од Енеса, Бог био задовољан њим, да је Аллахов Посланик, нека су Божији мир и благослов над њим, рекао: ,,Аллахово проклетство је на десет људи због алкохола: на онога који га спрема, онога за кога се спрема, онога ко га пије, онога ко га носи, онога коме се носи, онога ко га точи, онога ко га продаје и онога ко на томе зарађује, онога ко га купује и онога од кога се купује."
БОЛЕСТИ ПОВЕЗАНЕ СА АЛКОХОЛОМ
Много је научних разлога за забрану свих ствари које опијају, између осталог и алкохола. Статистички подаци показују да од појединачних узрочника смрти широм света прво место заузима конзумирање алкохола. Огроман број људи сваког дана умре само због конзумирања алкохола.
Нема потребе да залазим у детаљна објашњења свих штетних последица конзумирања алкохола, пошто је већина њих свима позната. Ово је листа од неколико најпознатијих болести узрокованих алкохолизмом:
1) Цироза јетре је једна од најпознатијих болести које изазива алкохол.
2) Рак једњака, рак црева, рак кичме, рак јетре, итд.
3) Есопхагитис, гастритис, панцреатитис и хепатитис су, такође, повезани са алкохолом.
4) Болести срца, висок крвни притисак, коронарна артерасклероза, ангина и срчани удари су повезани са конзумирањем великих количина алкохола.
5) Апоплексија, разни напади и многе врсте парализа су повезани са конзумирањем алкохола.
6) Периферна неуропатија, атрофија мождане коре, атрофија малог мозга - су врло познате последице конзумирања алкохола.
7) Вирнике - Корсакофф синдром са губитком сећања скорашњих догађаја, конфабулације и слабљење сећања старих догађаја, уз различите врсте парализе - настају услед недостатка тиамина, због конзумирања алкохола.
8) Берибери[5] и остали недостаци нису ретки међу алкохоличарима.Чак се и пеллагра[6] јавља код алкохоличара.
9) Делериум Тременс је озбиљна компликација која се јавља уз рекурентне инфекције након алкохолизма или постоперативно.
Такође, јавља се током апстиненције као повратни ефекат одвикавања од алкохолизма или дроге. Компликације су толико озбиљне да доводе до смрти пацијента који се лечи, чак и у добро опремљеним здравственим центрима.
10) Бројни ендокрини поремећаји се доводе у везу са алкохолизмом, почев од миксодемије, па до хипертиреозе (прекомерна активност штитне жлезде, прим. прев.). Овде спада и Кушингова болест.
11) Хематолишки поремећаји су бројни и озбиљни. Свакако, недостатак фолне киселине је најчешћа последица конзумирања алкохола, која на крају доводи до макротичке анемије.
12) Тромбоцитопенија и друге болести крвних зрнаца нису ретка појава међу алкохоличарима.
13) Често употребљавана таблета метронидазол јако лоше делује у судејству са алкохолом.
14) Рекурентне инфекције су врло честа појава код хроничних алкохоличара. Отпорност организма да се брани од болести зависи од поновног узимања алкохола.
15) Инфекције плућа су врло честа појава код алкохоличара. Запаљење плућа, емфизем (нагомилавање ваздуха у ткивима, нарочито испод коже) и плућна туберкулоза су уобичајена појава за алкохоличаре.
16) Након опијања алкохолом, пијана особа најчешће повраћа. При том, рефлекси кашља, који делују заштитно – су парализовани. Због тога се лако може десити да садржај повраћања уђе у плућа и проузрокују пнеумонију (запаљење плућа), и загнојење унутар плућа. У појединим случајевима, то може довести до гушења и смрти.
17) Лоше последице конзумирања алкохола од стране жена заслужују посебну пажњу. Жене су због алкохола подложније цирози јетре[7] од мушкараца. Конзумирање алкохола у току трудноће вишеструко негативно делује на фетус. Синдром оштећења фетуса због алкохола све се чешће и чешће среће у медицинској пракси.
18) Разна оболења коже, такође, су повезана са конзумирањем алкохола.
19) Екцем, ћелавост, дистрофија, инфекције око ноктију и ангуларниа стоматитис (упала усне дупље) - све су то честе појаве међу алкохоличарима.
АЛКОХОЛИЗАМ ЈЕ БОЛЕСТ
Лекари су у последње време постали либералнији по питању алкохолизма и посматрају га као болест а не као зависност и преданост алкохолу. Исламска Истраживачка Организација је објавила памфлет у коме стоји:
Ако је алкохол болест, то је онда болест :
- која се продаје у флашама,
- која се рекламира у новинама, часописима, на радију и телевизији,
- која има лиценцу за извоз и ширење,
- која владама држава доноси приходе,
- која уништава породични живот и поспешује криминал,
- која се не преноси преко вируса и заразних микроорганизама.
АЛКОХОЛИЗАМ НИЈЕ БОЛЕСТ, ВЕЋ ЂАВОЛОВ РУЧНИ РАД
Узвишени Аллах нам је из Своје милости указао на опасност ове ђаволове замке. Ислам се назива динул-фитр, тј. вера људске природе. Све његове наредбе су у складу са људском природом. Алкохол је девијација од нормалне природе човека, али и природе друштва. Алкохол човека спушта на ниво који је испод нивоа животиње, ма колико се људи хвалили својом супериорношћу над животињама. Због свега тога, алкохол је, по исламу, строго забрањен.
[1] Кур'ан, поглавље: Трпеза, ајет 90.
[2] Библија, Псалми, Изреке 20:1.
[3]Библија, Посланице апостола Павла, Посланица Ефенижанима, 5:18.
[4] Инцест - сексуални однос са најближим сродницима (мајка, сестра, кћерка, и сл.)- прим. прев.
[5] Берибери (инд.) је крвна болест која се јавља као последица недостатка витамина Б. Главни знак болести је потпуно расуло у функционисању нервног система (прим. п рев.).
[6] Пеллагра (лат.) је хронично запалење коже са љускањем и отпадањем коже са лица и руку, праћено поремећајима у варењу и боловима (прим. п рев).
[7] Цироза јетре је обољење јетре праћено стврдњавањем ткива (прим. прев.).